Results Euro Dog Show Warsaw
Thursday 11 October 2018
FCI GROUPS
VI – VII – VIII
best BRACE
Judge: MR. HANS VAN DEN BERG – HOLLAND
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Allevamento Whymark’s
Irish Water Spaniel
Katarzyna Plewka
Rhodesian Ridgeback
Elena Kamle & A Belov
Gończy polski
Aleksandra Musiol
best BREEDERS GROUP
Judge: MR LEIF HERMAN WILBERG – NORWAY
Flat Coated Retriever
CACI’S
C Lundqvist, C Ostman, M Persson
Gończy polski
ODSZUKAC WIATR
Aleksandra Garbacz
Golden Retriever
LOZUNG
Olga Agapova
English Setter
FAIRRAY
Hans Sleegers
best MINOR PUPPY
Judge: mr. SEAN DELMAR – IRELAND
Irish Setter
Zigzig Zum Lofty
Ewa Wójcik-Maksymiec
Beagle
Simonaland Sandra
Maria Semenova & Roman Peretokin
Gończy polski
Azja Sfora Micza
Michal Penczonek
Bracco Italiano
Owlspoint Makin Trouble
Perdita, Scarlett, Mark Burnside, Wielka Brytania
best PUPPY
Judge: mr. ZVI KUPFERBERG – ISRAEL
Spanish Waterdog
Zorrazo Pure Poetry
Marika Fredrikson
Basset Fauve de Bretagne
Whistlewood’s Homemade Pickles
Elisabeth Stromberg
Petit Basset Griffon Vendéen
Switherland Aldia Crusader
Irina Antipova
Irish Setter
Show Must Go On z Arislandu
Marta Pilawa
best VETERAN
Judge: mr. ANDRZEJ MANIA – POLAND
Dalmatian
Dalmino Voodoo Vision
Zeljka Halper Drazic
Irish Setter
Quinniver’s Old Time Rock ‘N’ Roll
Marta Pilawa
Gończy polski
Etiam Klusujaca Sfora
Aleksandra & Pawel Garbacz
Portuguese Waterdog
Ikon’s Guinness
Iveta Mihulova
JUNIOR FCI GROUP 6
Judge: MR. LAURENT PICHARD – SWITZERLAND
Gończy polski
Grandel Inwy Odszukac Wiatr
Sofie & Magnus Krigholm
Dalmatian
Damian di Capo Z Hrubych Iuk
Monika Mahelova
Bayerischer Gebirgsschweisshund
Evan Vtacnik
Anna Majdacka
Beagle
Royal Pack Ukraine Pocket Rocket
Viktoriia Puzyrei & I Shigarina
JUNIOR FCI group 7
Judge: MR. LESZEK SALAMON – POLAND
Gordon Setter
Ludstar Lindbergh
Malgorzata Zareba
Irish Setter
Jetsetter Make My Father Proud
Irina Isaenko
German Short-haired Pointer
Kappahegyi Hope “Sari”
Nikolett Szekeres
Pointer
You Are So Damn Crazy
Mawanda Moon Bt & Dorottya Zahonyi-Abel
JUNIOR FCI GROUP 8
Judge: MR. SVEND LOVENKJAER – DENMARK
Lagotto Romagnolo
Suklaapusun Baldovino Dell’Amore
N.S. Shubaro
English Springer Spaniel
Lordsett L.California Dream
Katarzyna Ksiazek
Flat Coated Retriever
Caci’s Sorry I’m Always Happy
C Lundqvist, C Ostman, M Persson
English Cocker Spaniel
Dash Of Magic My Own Dream
Edyta Gorka
FCI group 6
Judge: MR. ROBERTO VELEZ PICO
Dalmatian
Dalmino Voodoo Vision
Zeljka Halper Drazic
Beagle
Lion King Of Ring Airin’s Style
Kseniia Evseeva & I.M. Vorozheykina
Rhodesian Ridgeback
Harmakhis Wisdom Aurora Floyd
Sara Venturelli & Monza Flavio
Bloodhound
Eseniya Dlya Nadezhdi Ksenii
Tatyana Ermolina, A Bartashevich, O Ivanova
FCI GROUP 7
Judge: MR PAUL STANTON
Vizsla
Ambravittoriya Amadeus
Ekaterina Morunova
Bracco Italiano
Polcevera’s Ponente
Gabriella Segato
Pointer
Miswaki’s Believe You Can
Katariina Kahri & Sanna Vartiainen
Irish Red and White Setter
Cornadore Arro
Nataliya Mikhaylova
FCI group 8
Judge: MRS. CARLA MOLINARI
American Cocker Spaniel
Galaxi Freaking Famous
Lotte & Michael Kristensen
Labrador Retriever
Loch Mor Only You
Mara Basilico
Spanish Waterdog
Aquacrest Magic Mike
Katariina Kahri, Noora Haapanen, Paivi Uurtola-Kahri
Lagotto Romagnolo
Arnold Del Peschio Vicale
Gianni Orlandi